Header image  
Máchovo jezero

Rychlá rezervace: +420 604 549 539
 
  
 
 
 
 

 
 

Máchův kraj

Máchův kraj se nachází v jihozápadní části Libereckého kraje, svým jižním okrajem, kterým je Kokořínsko, zasahuje do Středočeského kraje. Na východě sahá až k Českému Dubu, pak podél toku Jizery přes Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Mladou Boleslav až ke Krnsku. Jižní hranicí je Kokořínsko, jihozápadní hranici tvoří říčka Liběchovka od Liběchova do Zakšína, západ je ohraničen Úštěkem a Verneřicemi. Severní hranice vede údolím řeky Ploučnice až k Osečné.

Srdcem Máchova kraje jsou Doksy s Máchovým jezerem, a Dubá, která je východiskem do úžasné krajinné oblasti Dubské Švýcarsko a Kokořínsko. Gotický královský hrad Bezděz na východě tvoří spolu se zříceninou Starého Berštejna na západě, zámkem Houskou na jihu a Ralskem na severu neodmyslitelnou dominantu Máchova kraje.

Máchovo jezero


Největší umělá vodní plocha ( 278 ha ) Máchova kraje byla založena jako Velký rybník císařem Karlem IV. v roce 1367.Nachází se v nadmořské výšce 266m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hloubky 12 m. Uprostřed jezera jsou dva ostrůvky Myší zámek (nebo Mašlín) a Kachní ostrov. Oba jsou nepřístupné, protože se na nich rozkládají ornitologické rezervace.
Bližší informace o historii a součastnosti …


Máchovo jezeroMáchovo jezero

hrad Bezděz


Gotický hrad Bezděz je národní kulturní památkou. Byl založen Přemyslem Otakarem II. v letech 1260 – 1278. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší! I zdatní cyklisté v příkrém kopci na kluzkých kamenech raději slézají, aby nedošli k újmě.
Během letních měsíců se na hradě koná řada kulturních akcí – koncerty, šermířská vystoupení, ukázky sokolnictví, výstavy v purkrabském paláci a koncem května tradiční Noční výstup na Bezděz .
Bližší informace o historii a součastnosti hradu …

BezdězBezděž

Staré Splavy


rekreační středisko u Máchova jezera. Na Jarmilině skále byl roku 1936 odhalen pomník K. H. Máchy, první pomník na severu Čech věnovaný českému básníkovi. Při záboru Sudet v říjnu 1938 jej fašisté svrhli do jezera. Po válce byl vyloven a dnes se nachází na Hůrce v Bělé pod Bezdězem.
Bližší informace o historii a součastnosti …

Staré SplavyStaré Splavy